پروراندن اردیبهشت انگلیس لیگ برتر انگلیس

پروراندن: اردیبهشت انگلیس لیگ برتر انگلیس آرسنال منچستریونایتد Arsenal manchester united lig bartar english

گت بلاگز اخبار اجتماعی این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است / دادستان تهران

چهارمین جلسه دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان آسیب‌های اجتماعی در سال 1396، با حضور روسای سازمان‌های تبلیغات اسلامی و بهزیستی کشور، فرمانده سپاه استا

این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است / دادستان تهران

دادستان تهران: این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است

عبارات مهم : ایران

چهارمین جلسه دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان آسیب های اجتماعی در سال 1396، با حضور روسای شرکت های تبلیغات اسلامی و بهزیستی کشور، فرمانده سپاه استان تهران، فرمانده سپاه پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ، فرمانده پلیس اخلاقی ناجا، فرمانده پلیس امنیت پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ و نمایندگان دستگاه های اجرایی و شرکت ها برگزار شد.

به گزارش ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در تبیین اهمیت آسیب های اجتماعی و گستردگی حوزه آن، به مقایسه حوزه آسیب ها نسبت به تخلفات اجتماعی و جرایم پرداخت و اظهار داشت: تخلفات اجتماعی زیاد مرتبط با مسایل انضباط شهری مانند ساخت و سازها و حمل و نقل بوده که نیازمند مدیریت شهری است و در همین حوزه قابل پیگیری و برطرف می باشد؛ ولی آسیب های اجتماعی فراتر از حوزه تخلفات اجتماعی است که بسیاری از مسایل مانند اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی را در بر می گیرد و لذا تعداد زیادی از خانواده ها با آن درگیر هستند.

این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است / دادستان تهران

جعفری دولت آبادی حوزه عملکردی جرایم را محدودتر از آسیب های اجتماعی و حتی تخلفات اجتماعی دانست و به عنوان مثال اظهار داشت: اعتیاد یک آسیب اجتماعی است که سرچشمه بعضی جرایم مانند دزدی می باشد، ولی این آسیب با پرسشها دیگری چون طلاق و سلامت جسمی و روانی نیز مرتبط است.

ورود اصطلاح آسیب های اجتماعی به ادبیات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی

چهارمین جلسه دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان آسیب‌های اجتماعی در سال 1396، با حضور روسای سازمان‌های تبلیغات اسلامی و بهزیستی کشور، فرمانده سپاه استا

وی با اشاره به این که امروزه اصطلاح آسیب های اجتماعی وارد ادبیات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی شده است هست، بر ضرورت توجه به این مهم تاکید نمود و افزود: قبلا صرفاً به تخلفات و جرایم می پرداختیم، ولی امروزه آسیب های اجتماعی به عنوان بزرگترین خطر جهت کشور که حتی بیش از جرایم و تخلفات اجتماعی جای توجه دارد، ارزش ها و ساختارهای اجتماعی را تحت شعاع خود قرار داده است و چنان چه جهت مهار و مبارزه برنامه ریزی نشود، اوضاع از آن چه که است بدتر خواهد شد.

ابزارهای مبارزه با آسیب ها: قوانین، سیاست های نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در بیان ابزارهای مبارزه با آسیب ها، به سه عنوان قوانین، سیاست های نظام و رهنمودهای مقام معظم رهبری اشاره نمود و در توصیف قوانین کشوری به عنوان ابزاری جهت مقابله با آسیب های اجتماعی اظهار داشت: در حوزه های متفاوت اجتماعی قوانین متعددی مصوب گردیده که از جمله قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که در ماده 80 هشت محور مهم را در حوزه آسیب های اجتماعی مشمول بر پیشگیری، خدمات رسانی و بازتوانی، شناسایی و اصلاح نقاط آسیب خیز، حمایت از زنان سرپرست خانوار، مقابله با اعتیاد با حمایت قوه قضاییه، حمایت از بیماران روانی سالمندان، تامین مسکن نیازمندان و ساماندهی کودکان کار آینده نگری کرده است.

این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است / دادستان تهران

دومین ابزار مورد نظر دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در مبارزه با آسیب های اجتماعی، مصوبات نهادهای سیاست گذار به خاص شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که در تبیین چگونگی اثرگذاری این ابزار، اظهار داشت: مصوبات این شورا تا حد زیادی زمین مانده و اجرایی نشده است که از جمله می توان به مصوبه عفاف و حجاب شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره نمود که به موجب آن بیست و دو دستگاه دولتی از جمله وزارت منزل های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فن آوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صنعت، معدن و تجارت؛ شرکت های تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و گمرک و هم چنین نیروی انتظامی را مکلف نموده است.

وی با انتقاد از این نظر که امروزه تمامی کارها در حوزه عفاف و حجاب را به پلیس و قوه قضاییه ختم می شود افزود: مجلس شورای اسلامی در مقام بررسی عملکرد دستگاه ها، نخست از کارها پلیس و قوه قضاییه پرسش می کند؛ این در حالی است که نخست باید از عملکرد دستگاه های اجرایی و فرهنگی کشور که اجراکننده سیاست های شورای انقلاب فرهنگی هستند، پرسش کرد.

چهارمین جلسه دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با عنوان آسیب‌های اجتماعی در سال 1396، با حضور روسای سازمان‌های تبلیغات اسلامی و بهزیستی کشور، فرمانده سپاه استا

ورود عالی ترین مقام کشور به عنوان آسیب ها، واجد خبر مهمی است

جعفری دولت آبادی سومین ابزار جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی و مقابله با آن ها را، رهنمودهای مقام معظم رهبری دانست و با یادآوری جلساتی که با حضور مسؤولان ارشد کشوری در خصوص آسیب های اجتماعی در محضر ایشان برگزار شده است هست، اظهار داشت: ورود عالی ترین مقام کشور به عنوان آسیب ها، واجد خبر مهمی است و ما باید بدانیم امروزه ابزارهای خوبی در مبارزه با آسیب ها در اختیار داریم و اگر موفق نیستیم، باید به دنبال علت آن باشیم.

این بیان که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، مردود است / دادستان تهران

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران شیوه های مبارزه با آسیب های اجتماعی را در پنج عنوان مشمول بر پیشگیری، کارها ایجابی- فرهنگی، کارها سلبی، ورود علمی به مسئله و استفاده از ظرفیت های مردمی را مورد توجه قرار داد و در خصوص پیشگیری از وقوع آسیب ها، اظهار داشت: دستگاه های اجرایی باید به گونه ای عمل کنند که اصولاً جرمی رخ ندهد و آسیبی ایجاد نشود تا هزینه های گزاف بر دوش دولت بار نگردد.

جعفری دولت آبادی در خصوص کارها ایجابی و سلبی چنین توضیح داد: شرکت های فرهنگی مانند صدا و سیما و تبلیغات اسلامی که بودجه و امکانات کافی در اختیار آن هاست، باید وظیفه ایجابی خود را در حوزه فرهنگ به انجام رسانند؛ هم چنان که پلیس یا قوه قضاییه نیز مکلف به مقابله با جرایم مرتبط با آسیب های اجتماعی به عنوان یک اقدام سلبی است.

وی با اشاره به فعالیت مراکز ماساژ مختلط در پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: نظام ما دینی است و اجازه نخواهیم داد ارزش های اسلامی با چنین اقداماتی به سخره گرفته شود. لذا پلیس و دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با پدیده قبیح ماساژدرمانی که امروزه عده ای با ایجاد دفتر و انجام تبلیغات در اینترنت مرتکب می شوند، مقابله خواهند کرد.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان زنان خیابانی پرداخت و در خصوص کارها سلبی و ایجابی مورد نیاز در مبارزه با این آسیب، اظهار داشت: سال هاست این مسئله به چشم می خورد؛ زنان خیابانی جمع آوری می شوند ولی مجدد در اجتماع رها می گردند.

وی افزود: پرسشها زنان خیابانی صرفاً با انجام کارها قضایی – پلیسی حل نمی شود، بلکه در این بحث باید قائل به تفکیک شد؛ آن جا که فسق علنی رخ می دهد، به عنوان مجرم باید تحت تعقیب قرار گیرد ودر غیر این فرض، دستگاه های فرهنگی و اجرایی باید ورود کنند.

جعفری دولت آبادی تکرار تناوب جمع آوری و رها شدن مجدد چنین زنانی را ناشی از عدم توجه دستگاه های فرهنگی و اجرایی مرتبط با عنوان به وظایف خود دانست و افزود: این که از پلیس بخواهیم زنان خیابانی را جمع آوری کند ولی جایی جهت نگه داری آنان نباشد، نتیجه بخش نخواهد بود.

شیوه دیگر پیشنهادی به وسیله دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت مقابله با آسیب های اجتماعی، استفاده از ظرفیت های علمی بود که در توضیح اظهار داشت: این که بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، رتبه کشور عزیزمان ایران در مصادیق بعضی آسیب ها مانند ایدز، طلاق، خودکشی، خشونت، اعتیاد و مانند آن بالاست، مستلزم بررسی کارشناسی و علمی است که با استفاده از تخصص جامعه شناسان، کارشناسان مذهبی و سایر متخصصان امر باید ریشه یابی شود.

پیش بینی ساختارهای مناسب جهت استفاده از ظرفیت های مردمی در مبارزه با آسیب های اجتماعی

ایجاد ساختارهای مناسب جهت استفاده از ظرفیت های مردمی، آخرین شیوه ای بود که دکتر جعفری دولت آبادی توجه به آن را به خاص بعد از ورود مقام معظم رهبری به عنوان آسیب های اجتماعی، مهم دانست و افزود: شرکت اجتماعی در وزارت کشور شکل گرفته و امیدواریم به تدریج به نهاد دولتی تبدیل نشود.

وی در توضیح مسئله اخیر گفت: مسئله اینجاست که مبارزه با آسیب ها شروع می شود؛ ساختار ایجاد می گردد؛ ولی رفته رفته به نهادهای دولتی رنگ باخته تبدیل می شود، این در حالی است که در مبارزه به آسیب های اجتماعی، افزون بر ظرفیت دستگاه های عمومی و دولتی، باید از ساختارهای اجتماعی نیز استفاده نمود.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران بر وظیفه دستگاه های فرهنگی و اجرایی در ایفای وظایف ذاتی خود تاکید نمود و اعلام نمود: پلیس و قوه قضاییه از دستگاه اجرایی که به وظیفه ذاتی خود عمل می کند حمایت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر وزارت بهداشت وظیفه ذاتی خود در تامین امنیت غذایی جهت مردم را اجرایی سازد، دادستانی حمایت های خود را با ظرفیت بیشتری ارائه خواهد داد؛ آیا که تامین خوراک طاهر، پاک و سالم جهت مردم به عنوان مؤلفه های امنیت غذایی، از حقوق عامه و داخل در وظایف حکومت است.

جعفری دولت آبادی ضمن اشاره به مشاهدات خود در گشت شبانه اخیر از منطقه فرحزاد، افزود: در دیدار از سطح شهر با صحنه های تاسف باری مواجه شدیم و اگر وزارت بهداشت پرچم مبارزه با تخلفات جرایم بهداشتی را اوج ببرد، دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران و معاونان دادسرا با وزارت بهداشت همراهی خواهند کرد.

هماهنگی دستگاه ها، بااهمیت ترین رمز موفقیت در مبارزه با آسیب های اجتماعی

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران هماهنگی دستگاه ها را بااهمیت ترین رمز موفقیت در مبارزه با آسیب های اجتماعی دانست و افزود: این گونه نباشد که پلیس دستگیر یا جمع آوری کند، قاضی رها کند؛ و یا قاضی مددجو را به شرکت بهزیستی معرفی کند و آن شرکت از پذیرش مددجو امتناع نماید.

جعفری دولت آبادی استفاده از همه ظرفیت های موجود در کشور را زمینه ساز موفقیت در مبارزه با آسیب های اجتماعی به شمار آورد و با اعلام این که در کشور ظرفیت های خوبی در این راستا موجود است که مغفول مانده، افزود: در عنوان عرضه پوشاک نامناسب و برندها وجود چنین ظرفیت هایی را تجربه کردیم و به عنوان مثال، اتحادیه های صنفی بااهمیت ترین ظرفیتی است که در مصوبات جلسات دادستانی اطراف آسیب های اجتماعی به آن توجه شده است است.

مردم و بسیج، عالی ترین ظرفیت در مقابله با آسیب های اجتماعی است

وی مردم و بسیج را عالی ترین ظرفیت در مقابله با آسیب های اجتماعی دانست و اظهار داشت: هم چنان که در جنگ تحمیلی با بهره مندی از ظرفیت مردمی به نتیجه رسیدیم، در مبارزه با آسیب های اجتماعی هم که اهمیت آن کمتر از جنگ نیست، باید به این ظرفیت توجه شود.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن یادآوری دو توصیه مورد تاکید مقام معظم رهبری در دیدارها با مسؤولان کشور، در توضیح اظهار داشت: انجام کارهای فوق العاده، عدم اکتفا به کارهای جاری و تحول در اقدامات، بااهمیت ترین تاکیدات مقام معظم رهبری بود و انتظار ایشان از دستگاه های دولتی، انجام کارهای فوق العاده فراتر از وظایف ذاتی و جاری بود. هم چنین بر ضرورت تحقق در برنامه ها و کارها در حوزه آسیب های اجتماعی تاکید داشتند.

جعفری دولت آبادی به عنوان عفاف و حجاب پرداخت و با انتقاد از این نظر که مسئله جامعه چند تار مو نیست بعد باید رها شود، اظهار داشت: حوزه عفاف و حجاب مصادیق متعدد دارد و فراتر از عنوان پوشش، مشمول بر حوزه هایی چون سینما، مطبوعات، سبک زندگی و نحوه واکنش‌ها در جامعه می گردد.

وی با اشاره به این که جامعه دینی باید واجد ارزش های دینی و حامی آن باشد، در خصوص رویکرد اسلام به عفاف اظهار داشت: در اسلام عفت ورزیدن بخشی از مبارزه است و لذا قرآن کریم در عنوان ازدواج به عفاف ورزیدن توصیه می کند. این چنین است که ما نیز در بحث عفاف و حجاب باید به تمام مصادیق آن بپردازیم و برگزاری این جلسات با نشانه پرسش از عملکرد دستگاه ها در حوزه آسیب های اجتماعی است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران شرب خمر را ناقض ارزش های مبتنی بر عفاف دانست و با اشاره به دستگیری 700 راننده مست در طرح برگزار شده است به وسیله پلیس و دادسرای ارشاد طی یک ماه اخیر افزود: این آمار نشان دهنده یک آسیب اجتماعی هست؛ آیا که راننده مست همزمان دو جرم مرتکب شده است است نخست شرب خمر و دوم رانندگی در حال مستی. هم چنین ساخت و توزیع مشروب که شاید نتوان اخبار مربوط به آن را در رسانه ها پررنگ نمود؛ و یا عرضه لباس ها و برندهای خلاف شؤون حکومت دینی، مرتبط با حوزه عفاف و حجاب است.

جعفری دولت آبادی از مسؤولان حاضر در جلسه خواست در بحث عفاف با عزم جدی تر، با برنامه راهبردی و کارها نیرومند تر وارد شوند و افزود: قصدم این نیست که بگویم کاری نشده است بلکه اعتقاد دارم باید تحول در کارها باشد و اگر پایتخت کشور عزیزمان ایران در مبارزه موفق شود، الگوی خوبی جهت سایر استان ها خواهد بود.

مخالفت دولت وقت با راهکارهای پیشنهادی از سوی تبلیغات اسلامی در حوزه عفاف و حجاب

در این جلسه حجت الاسلام، خاموشی رییس شرکت تبلیغات اسلامی اعلام کرد راهکارهای عفاف و حجاب پیشنهادی از سوی آن شرکت به شورای عالی انقلاب فرهنگی که بنای مهم آن بر کارکرد فرهنگی هست، با مخالفت دولت وقت مواجه شد.

دکتر محسنی بندپی رییس شرکت بهزیستی، زیاد کردن آمار آسیب های اجتماعی و تبدیل آن به یکی از دغدغه های دینی و ملی را ناشی از ماهیت پیچیده آسیب ها خواند و از اعضای جلسه خواست محورهای اعلامی به وسیله دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران را در قالب یک بسته کاری اجرایی نمایند.

اجرای طرح نظام مواظبت های اجتماعی دانش آموزان به وسیله شرکت بهزیستی

وی از اجرای طرح نظام مواظبت های اجتماعی دانش آموزان به وسیله آن شرکت خبر داد و افزود: در خصوص توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، معتادان، کودکان کار و خیابانی نیز باید کارها مناسب صورت گیرد.

ایجاد دادگاه درمان مدار، پیشنهاد رییس شرکت بهزیستی جهت کم کردن آمار طلاق بود که در توضیح افزود: راه اندازی سامانه الکترونیکی طلاق و کم کردن 3/8 درصدی آمار طلاق در یکی از استان ها ناشی از اجرایی شدن این طرح است.

تذکر پلیس به افراد بدحجاب

سردار لطفی در ارائه آمار کارها پلیس در حوزه عفاف و حجاب طی امسال از شناسنامه دار کردن زنان خیابانی خبر داد و با انتقاد از نارسایی گارانتی اجراها اظهار داشت: با جمع آوری این زنان به وسیله پلیس، باید نسبت به آن ها تعیین وظیفه شود و لذا تقسیم کار در این حوزه مهم است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در بیان مصوبات جلسه، به مواردی مشمول بر استفاده از شیوه های تازه در مقابله با آسیب های اجتماعی، توجه زیاد به اینترنت و آسیب های آن در این حوزه و حضور پررنگ تر رسانه ها اشاره نمود و افزود: این که کارکنان دستگاه های دولتی از نظر حجاب الگو باشند، بزرگترین پیغام است و مورد نیاز است مدیران دستگاه ها در این عنوان موفق تر عمل نمایند.

استفاده از پژوهش های اجتماعی و نگاه علمی به پرسشها و موضوعات، پیشنهاد دیگر دکتر جعفری دولت آبادی به اعضای جلسه بود.

وی گزارش گیری از دستگاه ها در حوزه عفاف و حجاب را جزو کارها آتی در جلسات آسیب های اجتماعی اعلام کرد.

حمایت از کارها ایجابی نظیر دوره های آموزشی و حمایت از کارها موثر دستگاه های اجرایی و فرهنگی در مبارزه با عفاف و حجاب، دو مصوبه دیگر این جلسه بود.

جعفری دولت آبادی همچنین از پلیس خواست در توقیف اتومبیل هایی که جهت نوامیس مردم مزاحمت ایجاد می کنند یا با دور دور کردن و حرکات غیرمتعارف نظم عمومی را مختل نموده و یا رانندگان مست و خودروهای حامل زنان کشف حجاب کرده، تردید نکنند و اظهار داشت: تذکر از سوی پلیس جهت بار اول اقدام مناسبی هست، ولی صرف تذکر کافی نیست و در صورت تکرار، ماشین توقیف و متخلف به مرجع قضایی معرفی شود.

وی از دستگاه ها خواست به جای ارائه گزارش های تشریفاتی، واقعیت های امر را بگویند تا امکان حمایت قضایی فراهم شود.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران ضمن اعلام حمایت دادستانی از کارها دستگاه های اجرایی، بر ضرورت استفاده از ظرفیت همه دستگاه ها نظیر اصناف و مردم تاکید کرد.

جعفری دولت آبادی در پیگیری عنوان عرضه قلیان در اماکن عمومی به عنوان مصوبه جلسه قبلی آسیب های اجتماعی، با اعلام صدور بخشنامه ای از سوی دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران خطاب به سرپرستان نواحی دادسرا در این راستا افزود: کارها دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران مدتی است شروع شده است هست، ولی کماکان تخلف از سوی رستوران دارها مشاهده می شود و لذا مهم است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم ورود کند و پلیس هم جدی تر اقدام نماید.

واژه های کلیدی: ایران | دستگاه | آسیب های اجتماعی | شورای عالی انقلاب فرهنگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz